Dužničko vrzino kolo u koje se svojevremeno zapetljao Ivica Todorić ovih dana raspetljava se na 7.300 stranica. Toliko je, sa pratećim prilozima, obiman tekst nagodbe hrvatskog „Agrokora” sa poveriocima koji je pre dva dana stigao u Trgovački sud u Zagrebu, a kojim bi trebalo da bude rešena i sudbina srpskih kompanija koje posluju pod kapom ovog hrvatskog koncerna. To su „Dijamant”, „Frikom”, „Merkator S”, „Mg Mivela”, „Kikindski mlin” i „Nova sloga”. Kako može da se vidi u dokumentima koja su javno dostupna na sajtu ovog koncerna, imovina „Frikoma” u Srbiji procenjena je na 164,7 miliona evra, dok „Dijamant” vredi 87 miliona evra. Te dve firme vredan su deo imovine „Agrokora”, jer su svrstane u „top 20 kompanija”. Inače, privremeno veće poverilaca je u utorak jednoglasno prihvatilo tekst nagodbe prema kojoj će najveći pojedinačni vlasnik koncerna sa 39,2 odsto udela biti ruska „Sberbanka”.
Dužničko vrzino kolo u koje se svojevremeno zapetljao Ivica Todorić ovih dana raspetljava se na 7.300 stranica.
Toliko je, sa pratećim prilozima, obiman tekst nagodbe hrvatskog „Agrokora” sa poveriocima koji je pre dva dana stigao u Trgovački sud u Zagrebu, a kojim bi trebalo da bude rešena i sudbina srpskih kompanija koje posluju pod kapom ovog hrvatskog koncerna. To su „Dijamant”, „Frikom”, „Merkator S”, „Mg Mivela”, „Kikindski mlin” i „Nova sloga”.
Kako može da se vidi u dokumentima koja su javno dostupna na sajtu ovog koncerna, imovina „Frikoma” u Srbiji procenjena je na 164,7 miliona evra, dok „Dijamant” vredi 87 miliona evra.
Te dve firme vredan su deo imovine „Agrokora”, jer su svrstane u „top 20 kompanija”.
Inače, privremeno veće poverilaca je u utorak jednoglasno prihvatilo tekst nagodbe prema kojoj će najveći pojedinačni vlasnik koncerna sa 39,2 odsto udela biti ruska „Sberbanka”.
Vlasnici obveznica koje je svojevremeno emitovao Ivica Todorić imaće 24,9 odsto udela, dok će hrvatske banke dobiti 15,3 odsto. Tekstom nagodbe predloženo je da ruska VTB banka dobije 7,5 odsto, a dobavljači svega 4,7 odsto „Agrokora”.
Ipak, to ne znači da su dobavljači u ovoj nagodbi ostali kratkih rukava, jer će njima biti vraćen najveći deo duga.
Sva potraživanja, kao i njihov status detaljno su popisani u tabelama, a predviđeno je i da se malim i mikro preduzećima vrati 100 odsto potraživanja. U proseku, dobavljačima će biti vraćeno 60 odsto duga, vlasnici obveznica imaće stopu povraćaja od 40 do 80 odsto, dok će finansijske institucije u proseku dobiti povraćaj 20 odsto duga.
Kako može da se vidi na sajtu „Agrokora”, ovaj hrvatski koncern novac duguje i srpskim firmama. Tako se, na primer, na spisku poverilaca ovog hrvatskog koncerna nalazi i požarevački „Bambi”, „Đenerali osiguranje”, ali i kompanija „Autočačak”.
Kada je reč o privremenim merama koje su izdavali nadležni srpski sudovi, najviše postupaka pokrenula je ruska „Sberbanka”. Dva postupka, kako može da se vidi iz tabele, pokrenula je i banka „Inteza”, o čemu je „Politika” već pisala.
Takođe, nagodbom se predviđa i da se „Agrokorova” imovina prenese na novu kompaniju „Ajl dač top ko”. Reč je holdingu sa sedištem u Holandiji koji će preuzeti poslovanje svih „Agrokorovih” firmi, ali bez obaveza koje su nastale pre uvođenja prinudne uprave.
U tekstu nagodbe navodi se, na primer, da će „Dijamant” svoje akcije preneti na ovu holandsku firmu. Ono što takođe može da se vidi iz ove obimne dokumentacije je da je nova kompanija „Ajl dač top ko” u Srbiji angažovala brokersku kuću. Ne navodi se koju, ali u dokumentu piše da će njen zadatak biti da otvara račune potrebne za realizaciju transakcije.
U Hrvatskoj se dosta pažnje se minulih dana posvećivalo ruskom uticaju, pa je tako tamošnja štampa pisala da privremeno veće poverilaca onemogućava ruskim bankama i investitorima sticanje preko 50 posto upravljačkog vlasništva u novom Agrokoru i njegovim kompanijama. Ukoliko bi taj udeo bio veći, onda bi „Agrokor” došao pod udar sankcija Evropske unije i SAD prema Rusiji, pisao je „Jutarnji list”.
Fabris Peruško, prinudni upravnik „Agrokora”, rekao je da dogovor sa „Sberbankom” podrazumeva model po kome će naplata potraživanja zavisiti od budućih rezultata poslovanja kompanije.
„Dogovorena je i mogućnost da oni svoj deo u ’Merkatoru’ zamene za suvlasnički deo u ’Agrokoru’”, istakao je Peruško.
Poverenik je dodao da su uspešnim približavanjem različitih poverilaca i njihovih interesa došli do toga da su veliki sukobi koji su izbili među njima sada zatvoreni.
Da bi nagodba počela da se primenjuje, mora da je potvrdi Trgovački sud.